Artan Gaz Fiyatlarını Açıklama – Neden ve Ne Beklemeli?

Son zamanlarda enerji fiyatlarının manşetlere çıktığını görmüşsünüzdür; Yurt içi fiyat sınırındaki değişiklikten on beş yılın en yüksek gaz fiyatları raporlarına kadar, bu karmaşık bir tablodur ve tüm müşterilerimizin ilgiyle takip ettiğinden eminiz – anlaşılabilir bir şekilde.

Niccolo’da şeffaf olmaktan gurur duyuyoruz ve bunun bir parçası, piyasa koşullarını ve size olası sonuçları olabildiğince açık bir şekilde sunmak anlamına geliyor. Bunu akılda tutarak, fiyat artışlarının neden olduğunu ve bunun sizin için ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

Enerji fiyatlarındaki artışın nedeni nedir?

Basit cevap, birçok çeşitli faktördür. Fiyat değişikliklerinin neden şu anda biz de dahil olmak üzere büyük ölçüde tedarikçilerin elinde olmadığını anlamanıza yardımcı olacak, sindirimi kolay bazı bilgilere böldük. Bu küresel bir sorundur ve hem ticari hem de iç pazarlar için darbe etkisine sahiptir.

  • İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi, enflasyon tahminini %4’e revize etti, bu da normal %2’lik hedefin iki katı. Enerji, enflasyonda önemli bir faktördür.
  • Benzin fiyatları 2005’ten bu yana en yüksek seviyede ve yaz dönemi için en yüksek seviyede.
  • Avrupa’da uzun süreli kış hava koşulları, yılın başlarında depolamayı boşalttı, aynı zamanda başka yerlerdeki sıcak ve kuru hava, hidro ve rüzgar enerjisi üretimi etkilendiği için gaz talebini artırdı.
  • Asya’nın daha yüksek fiyatlar ödemesi nedeniyle daha az Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) tankeri Avrupa’ya giriyor.
  • Bir Norveç boru hattının kapatılması arzı önemli ölçüde etkiledi.
  • Avrupa’nın gaz stoğu kışa doğru normalden çok daha düşük. Rusya, Ukrayna üzerinden kapasite rezervasyonu yapmadı ve bir dizi arz yönlü kesinti de hacimleri etkiledi.
  • Yeni Nord Stream 2 boru hattından gaz pompalamak için zaman çizelgeleri belirsizdir.

Enerji fiyatlarınız artacak mı?

Büyük olasılıkla evet. Toptan gaz fiyatları geçen yılın bu zamanına göre yaklaşık %300 arttı. Bu değişiklikler, tüm tüketiciler için arzı ve fiyatları etkiliyor ve basitçe, arzınız kiminle olursa olsun, fiyatlandırmadaki bu artışın size yansımasını önlemenin bir yolu yok. Artış konusunda endişeleriniz varsa ve gazınızı karşılayabilecek durumdaysanız, lütfen tedarikçinizle konuşun. Biz buysak, size tavsiyede bulunmak, destek olmak ve yardımcı olmak için her zaman elimizden geleni yapacağız.

Yeni fiyatlandırma fikrini değiştirmenin cazip olabileceğini takdir ediyoruz ve bu her zaman bir seçenek olsa da, bu baskıların ve piyasa oynaklığının tüm tedarikçileri etkileyeceğini unutmamak hayati önem taşıyor. Niccolo müşterilerine, ekibimizin elimizden gelen her şekilde yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışacağından emin olun.

Piyasa baskıları (yerli ve ticari) ve nedenleri hakkında daha fazla bilgiyi bu linklerden okuyabilirsiniz:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-06-30/european-gas-prices-extend-gains-on-summer-supply-concerns

https://www.ofgem.gov.uk/news-and-views/blog/energy-bills-are-rising-and-what-you-can-do-about-it