Bütçe 2021: Bir bakışta Yeşil Büyüme

Çarşamba günkü bütçeye Coronavirüs ve ekonomik toparlanma yolunun hakim olması sürpriz olmadı, ancak iş desteği ve planlar arasında Birleşik Krallık’ta Yeşil Büyümeye açık bir şekilde devam eden bağlılığı görmek güven vericiydi.

Yeşil Banka

Bu taahhütlerin başlangıcı, Birleşik Krallık’ın ilk Yeşil bankasıdır. Merkezi Leeds’te bulunan banka, ilkbahardan itibaren 12 milyar sterlinlik bir başlangıç ​​sermayesi ile yeşil altyapıya 40 milyar sterlinden fazla yatırımı destekleyecek.

NS&I; yeşil tasarruf bonosu

Yeşil projeleri desteklemeye daha fazla önem veren Hükümet, yeşil bir tasarruf bonosu ilan etti. Tahvil, devlet destekli tasarruf kuruluşu NS&I aracılığıyla sunulacak; prim tahvilleri de dahil olmak üzere bir dizi tasarruf ürünü sunan ve İngiltere’deki tasarruf sahiplerinin yeşil projelere yatırım yapmasına olanak tanıyan bir fırsattır.

Tahvil yoluyla toplanan fonlar, yenilenebilir enerji ve karbonsuzlaştırma taşımacılığı gibi projeler için ayrılacak, bu da düşük karbonlu bir ekonomiye geçişin hızlandırılmasına ve daha fazla yeşil iş yaratılmasına yardımcı olma açısından olumlu.

Bu mali yıl için yeşil yaldız ihracı toplamda minimum 15 milyar sterlin olacak ve finanse edeceği harcama türleri hakkında daha fazla ayrıntı Haziran ayına kadar açıklanmayacak olsa da, Net Sıfır yolculuğunda büyük bir adım.

Kıyıdan esen rüzgar

Teeside ve Humber’da yüzer açık deniz rüzgar göstericileri geliştirmek için 20 milyon sterlin ile bütçe açık deniz rüzgarı için bir oyun değiştiricidir ve bu da Hükümetin 2030 yılına kadar her eve güç sağlamak için açık deniz rüzgarından yeterli elektrik üretme hedefini desteklemeye yardımcı olacaktır.

Enerji Depolama

Ayrıca, fazla düşük karbonlu enerjiyi daha uzun süreler boyunca depolayarak net sıfır maliyetini düşürmeye ayarlanmış, türünün ilki olan uzun süreli enerji depolama prototiplerini teslim etmek için Birleşik Krallık çapında bir yarışmayı finanse etmek için 68 milyon sterlin olacağı açıklandı.

Bütçe, yeşil büyüme için doğru yönde atılmış olumlu bir adım olarak görülse de, birçok kişi sözde ‘yeşil devrim’ planlarının eksikliğinden dolayı hayal kırıklığına uğrayacak. Çevre kampanyacıları, karayolu taşımacılığından kaynaklanan artan emisyonlarla mücadele etmek için yakıt vergisinde bir artış görmeyi umuyordu, ancak Hükümet bunun 11. yıl için tekrar dondurulacağını doğruladı.

Ayrıca, yüksek düzeyde çevrimiçi teslimatları caydırmak için her internet satışına vergi konulmasını öngören bir çevrimiçi teslimat ‘yeşil vergi’ hakkında konuşuldu. Ancak yine de, Şansölye’nin bütçesinde bundan söz edilmedi.

Pek çok ticaret kuruluşu ve yeşil kampanya grubu için bütçe istek listesinin en üstünde yer alan Yeşil Evler Hibesi, konuşmada veya 2021 bütçe belgesinin kendisinde plandan hiç bahsedilmediği için hayal kırıklığına uğramalarına rağmen, Yeşil Evler Hibesi idi.

Hala gidilecek bir yol olmasına rağmen, 2021 bütçesi, düşük karbonlu bir geleceğe geçişin ve yenilenebilir teknolojiye yatırımın başladığının büyük bir göstergesi.