Enerji Kullanımı ve Tüketimi – Ölçüm Ajanlarının Rolü

Enerji kullanımı ve tüketimi konusunda net olmanın işletmeler için birçok faydası vardır. En önemli özelliği, enerji kullanımını azaltmaya yardımcı olacak bir strateji oluşturmanıza olanak sağlamasıdır, bu da daha az fatura ve para tasarrufu sağlar.

Ayrıca, enerji harcamalarınızı anlamanıza ve sahip olabileceğiniz enerji sorunlarını belirlemenize yardımcı olarak, daha çevreci olmak için operasyonel kararlar vermenize olanak tanır. Yani her yerde bir kazan-kazan.

2008 yılında, Birleşik Krallık Hükümeti SMART sayaçlarını 30 milyon eve ve küçük işletmeye yaymak için hazırlıklara başladı. SMART metre dağıtımı, Birleşik Krallık’ta, çoğunluğu mikro işletmeler ve KOBİ’lerden oluşan yaklaşık iki milyon yerel olmayan siteyi kapsıyor.

SMART sayaç, geleneksel gaz veya elektrik sayaçlarıyla aynı şekilde enerji kullanımını ölçer. Ancak SMART sayaçları bu bilgiyi doğrudan enerji tedarikçinize otomatik olarak gönderebilir. Artık tahmini fatura yok. Artık kendi sayacınızı okumak zorunda değilsiniz. Sadece bu değil, aynı zamanda enerji kullanımınız hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve daha fazla enerji verimli olma fırsatlarını belirlemenize yardımcı olurlar.

SMART metrelerin piyasaya sürülmesi, yine de sorunsuz bir seyir olmadı. Tedarikçiler değiştirilirken eski SMART cihazlarının uyumlu olmaması ve bunun bir işletmede yol açacağı varsayılan kesinti nedeniyle, hükümetin son tarihleri ​​Coronavirüs’ten önce (orijinal 2020 son tarihine karşı 2024) uzatılmıştı. Coronavirüs salgını vurdukça, yayılma üzerindeki etkisi konusunda daha fazla endişe vardı.

Bununla birlikte, giderek daha net hale gelen bir şey var, enerji kullanımı için veri analitiğinin önemi. Son birkaç yılda, veriler petrolü en değerli emtia haline getirdi ve bu şaşırtıcı değil.

SMART sayacın piyasaya sürülmesi durdurulmuş olsa da, müşterilerin enerji kullanımlarını daha iyi anlamaları için başka yollar görüyoruz, ancak belki de bunun önceden neden olabileceği operasyonel veya ticari sonuçların her zaman farkında değiller.

Sayacınız, tedarikçiniz tarafından seçilen bir ölçüm aracısı tarafından yönetilir ve onun sahibidir. Gaz besleme sayaçlarının tasarımından, kurulumundan, devreye alınmasından, bakımından, sökülmesinden ve bertarafından sorumludurlar. Birçok ölçüm aracısı vardır ve bazıları, enerji faturalarından tasarruf etmeye yardımcı olabilecek enerji kullanımı ve verimlilik açısından işletmelere içgörüler sunabilir.

Bu gibi zamanlarda, bir işletme olarak paradan tasarruf etmek için elinizden gelen her şeyi yapmak istediğinizi biliyoruz, ancak işinize aylık harcamaları azaltmaya yardımcı olabilecek veri analitiği sağlayabilecek bir ölçüm aracısına geçmek cazip gelse de temelinde, bunu yapmadan önce düşünülmesi gereken çıkarımlar ve maliyetler vardır.

Veriler sayacınızdan gelir ve bir ölçüm aracısının verilere ve tüketime bakabilmesi için sayacınızdan bilgilere erişebilmesi gerekir. Ölçüm Aracısının Değiştirilmesi, sayacın sorumluluğunun başka bir tarafa devredilmesini içerir ve iki yoldan biriyle gerçekleştirilir:

Varlıkların Satın Alınması ve Transferi – Yeni Ölçüm Aracısı, yerinde olan sayaçları yerleşik aracıdan temin etmek için ticari bir anlaşmaya varacaktır; bu, herhangi bir sayaç değişiminin gerekmediği ve görevli aracı tarafından hiçbir fesih ücretinin tetiklenmediği anlamına gelir.

Varlıkların Kaldırılması ve Değiştirilmesi – Yeni Ölçüm Aracısı, mevcut sayacı kaldırır, kendi sayacıyla değiştirir ve eski sayacı görevli aracıya iade eder. Bir sayacın kaldırılmasının, görevdeki Ölçüm Aracısının bir Sonlandırma Ücretini tetiklemesine yol açması muhtemel olduğundan, bu süreç daha karmaşıktır.

Tercih ettiğiniz ölçüm aracısı, mevcut aracı ile bir anlaşmaya varamazsa, bu sizin için ticari sonuçlara neden olabilir.

Tamamen size karşı sorumlu olacak ek sayaç kiralama veya AMR Veri Ücretleri uygulanabilir ve sayaç acentesi, sayacın çalıştırılması ve bakımı için sizden ücret alabilir. Müşterilerin yılda binlerce poundun üzerinde ek ücretler ve metre başına yüksek maliyetli sonlandırma ücretleri aldıklarına tanık olduk. Birden fazla sayacı olan bir işletmeyseniz – bu maliyet hızla hızlanabilir.

Niccolo’da, enerji kullanımını kontrol altında tutmanın işletmelerin işleyişi için kritik olduğunu anlıyoruz ve her zaman müşterilerimizin enerjilerini yönetmelerine yardımcı olacak yollar arıyoruz. Müşterilerimize enerji tüketimine ilişkin analitik sağlama teklifimizi keşfetmek için yakın zamanda enerji analitiği ve endüstriyel IoT çözümleri sağlayıcısı Hark ile ortaklık kurduk. Ortaklık, Niccolo’nun müşterileri için enerji tüketimi ve kullanımına ilişkin verileri analiz etmek için yepyeni Gelişmiş Sayaç Okumaları (AMR) aracına erişmesine izin verecek.