İyi Finansal Kayıtlar Tutmanın En Önemli Dört Faydası

İşletmeniz için doğru ve güncel mali kayıtlar tutma ihtiyacı, zaman alıcı ve gereksiz bir yük gibi görünebilir, ancak biraz düşünce ve yapı ile, bunu yapmanın faydaları, sadece yılın dosyalanmasını hızlandırmaktan çok daha ağır basabilir. son vergi beyannamesi.

Birçoğu cep telefonunuzdan parmaklarınızın ucunda yönetilebilen mali durumunuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak bazı harika “kullanıma hazır” muhasebe yazılım paketleri vardır.

Finans kayıtlarınızın zirvesinde kalmanın faydaları:

Trend belirleme – Yalnızca birkaç ay sonra, bu kayıtlar işletmenizin gelir/giderlerindeki eğilimleri belirlemek için kullanılabilir ve böylece kârlılığınıza fayda sağlayacak stratejik kararlar alma yeteneğinizi geliştirir. Cevaplayabileceğiniz bazı önemli sorular şunlardır:

  • En çok satan ürünleriniz neler?
  • En karlı ürünleriniz neler?
  • Mevsimsel ticaret kalıpları, işletmenize daha verimli kaynak sağlamak için fırsatlar sunuyor mu?

Her Yıl Sağlık Kontrolleri – İş ilerlemesinin önceki yıllara veya bütçeye göre ölçülmesi, işletmenizin mali durumunun iyiye mi yoksa düşüşe mi geçtiğini izlemenize olanak tanıyarak, daha sonra düzeltici önlem almanıza olanak tanır.

Büyümeye Hazırlık – İşletmenizin ticaretindeki eğilimleri açıklayabilmek, borç verenler tarafından olumlu karşılanacak ve genişleme ve çeşitlendirme gibi şeyler için finansman sağlama yeteneğinizi geliştirmesi muhtemeldir.

Varlıkların Takibi – Paranızın tam olarak nerede ve ne zaman olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Yaptığınız, borçlu olduğunuz ve daha fazlasını bir bakışta kontrol edebilmek, aksamaları en aza indirecek ve zamanında stratejik kararlar vermenizi sağlayacaktır (özellikle piyasa güçlerinde stok, satış ve daha fazlasını etkileyebilecek bir değişiklik olması durumunda faydalıdır) ).

  • Sabit varlıklar – varlıkların yaşlanmasını izleyin, ne zaman bakımın gerekli olabileceğini ve bakım maliyetinin sabit bir varlığı değiştirme maliyetinden daha fazla olup olmadığını anlayın
  • Stok – işletmenizin en çok satan ürünlerinizin tükenmesi riskini en aza indirmek veya tam tersine çok fazla miktarda yavaş satan ürün sipariş etmek.
  • Borçlular (işletmenize borçlu olunan paralar) – işletmenizin müşterilerin şartlara uygun ödeme yapıp yapmadığını izlemesine olanak tanır ve eski borçların ödenmeme riskini en aza indirir.