Mikro İşletmeler ve Enerji Komisyoncuları

Mikro ne?

Köklü aile şirketlerinden yeni fırsata veya kariyer değiştiren girişimci ‘punt’a; Kendi işinizi yapmıyorsanız, kesinlikle ayda birkaç küçük işletmeye uğrayacaksınız (her hafta değilse). ‘Bebek Herkül’ mikroiş topluluğu hızla gelişmeye devam ediyor ve hızla Birleşik Krallık ekonomisinde önemli bir oyuncu haline geldi. Birçok kişi, Coronavirus ve ulusal karantinanın neden olduğu ticari zorluklara rağmen kendi işinin patronu olmanın çekiciliğini görmeye devam ediyor.

Küçük işletmelerde halkın sadakati köyler, kasabalar ve şehirler ile yerel iş çevresini korumak için ‘yerel alışveriş’ anlayışını zorlamaya devam ederken, tüketiciler aynı zamanda çevrimiçi ortamdan elde edemeyeceğiniz etkileşim ve kişisel dokunuşu da arıyorlar. alışveriş sepeti veya bir Amazon teslimatı.

Mikro işletme nedir?

İngiltere enerji piyasasında Ofgem, mikro işletmeyi 10’dan az çalışanı olan, cirosu 2 milyon Euro’dan az olan veya yılda 293.000 kwh gaz veya 100.000 kwh elektrikten daha az enerji kullanan herhangi bir küçük işletme olarak tanımlamaktadır. Gerçek anlamda bu, yakıt başına yıllık 10.000 – 12.000 £ arasında bir enerji faturası olan herhangi bir işletmeye eşittir. Ofgem, 2010’ların başından bu yana, bu gelişen pazar için korumaları daha da artırmak amacıyla düzenleyici ortamı geliştirmek için bir yolculukta.

En son değişiklikler, mikro işletmelerin haklarını ve korumalarını, Ofgem’in bu alanda tüketici katılımını artırmaya ve mikro işletme tüketicilerini rekabetçi bir anlaşma için daha sık alışveriş yapmaları konusunda eğitmeye ve teşvik etmeye istekli olduğu için genel “yerli” tüketicilerle daha da uyumlu hale getirecektir.

Enerji komisyoncusu nedir?

Üç mikro işletmeden ikisinin bir sonraki enerji sözleşmesini seçerken bir komisyoncu kullanması ile iç piyasadan önemli bir farklılaştırıcı enerji komisyoncusunun eklenmesidir.

Komisyoncular, piyasada araştırma yapmak, rekabetçi fiyatlar ve sözleşmeler sağlamak için tüketicilerle sözleşmeye dayalı olarak çalışırlar. Bazı brokerler ayrıca veri analizi, enerji verimliliği desteği veya enerji ile ilgili olmayan diğer ürünlerin tedariki gibi katma değerli danışmanlık hizmetlerine de yardımcı olacaktır.

Genel olarak bir komisyoncu hizmetlerinden yararlanan bir tüketici için sayısız nihai fayda vardır; sözleşmeleri gözden geçirmek ve müzakere etmek için zaman ayırarak zaten meşgul olan küçük işletme sahibinin üzerindeki yükü alacaklar. Ayrıca birkaç tedarikçiyle ticari ilişkilere sahip olacaklar, yani gerçekten güçlü fiyatlar için baskı yapıyorlar ve bu zamanı faturaları ve tüketimi incelemeye ve analiz etmeye ayırabiliyorlar. Zaman, herhangi bir işletme sahibi için değerli bir metadır, bu nedenle bazı küçük işletmeler için alışveriş yapmak, müzakere etmek veya enerji koşullarını gözden geçirmek için zaman harcamak zorunda kalmamak altın değerinde olabilir.

Pazarı iyileştirme adımları

Ofgem teklifleri, tüm mikro işletmelerin daha iyi bir anlaşma elde edebilmesi için vicdansız enerji komisyoncularıyla mücadele etmeyi planlıyor. Ofgem, komisyoncuları eylemleri ve uygulamaları için daha şeffaf ve hesap verebilir hale getirmek için önlemler uygulayarak bu “kötü uygulamaların” kökünü kazımayı umuyor. Çoğu mikro işletme tüketicisinin saygın aracı kurumların hizmetlerinden yararlanmaya devam ettiği ve bu daha sıkı önlemlerin tutarlılığı artıracağı, komisyoncu uygulamasını uyumlu hale getireceği ve herhangi bir “çürük elmanın” ağaçtan düştüğünü ve piyasadan çıktığını gördüğü genel olarak kabul edilmektedir.

Ofgem’in teklifleri, tedarikçiler ve brokerler için 6 temel değişim alanını kapsamaktadır:

  • daha net şartlar – küçük işletmelerin bir sözleşme imzalamadan önce önemli bilgileri almasını sağlamak
  • artırılmış şeffaflık – sözleşmenin aracılık komisyonunun/maliyetinin net bir şekilde görüntülendiğinden emin olunması
  • komisyoncu anlaşmazlık çözümü – enerji tedarikçilerinin yalnızca anlaşmazlık çözüm planlarına kayıtlı komisyoncularla çalışmasına izin verilir
  • “sakinleşme” şansı – enerji sözleşmelerinde 14 günlük bir bekleme süresi olacak, bu da küçük işletme sahiplerinin bir sözleşmeyi gözden geçirme ve iptal etme fırsatına sahip olacağı anlamına geliyor
  • bildirim gerekli değildir – küçük işletmelerin enerji tedarikçisini değiştirmek istiyorlarsa bildirimde bulunmaları gerekmez
  • farkındalığı artırma – Ofgem ve Citizens Advice, piyasanın nasıl işlediğine ve haklarına ilişkin farkındalığı artırmak için mikro işletmeler için yeni kılavuzlar yayınlayacak

Finansal Hizmetler sektörü gibi diğer alanlarda da benzer düzenleyici müdahaleler gördük, ancak finans dünyası, Finansal Davranış Otoritesinin doğrudan havalesi ve denetimine giren herhangi bir komisyoncu tarafından daha da güçlendiriliyor. Şu anda enerji komisyoncusu piyasası düzenlenmemiştir, ancak bu durum, Aralık 2020’de ‘Net Sıfır Geleceğimizi Güçlendirmek’ başlıklı Enerji Beyaz Kitabında enerji komisyoncuları ve fiyat karşılaştırma web siteleri gibi üçüncü taraflara danışma planlarını öneren BEIS tarafından fark edilmedi.

Doğrudan düzenleme kararı verilinceye kadar, Ofgem’in tedarikçilerle olan ticari ilişkisi aracılığıyla aracıyı dolaylı olarak düzenlemekten başka seçeneği yoktur. Jüri, bu stratejinin Ofgem’in sunmayı amaçladığı sonuçları sağlayıp sağlayamayacağı veya sadece komisyoncular ve tedarikçiler için değil, aynı zamanda Ofgem’in korumaya çalıştığı tüketiciler için daha fazla maliyet ve karmaşıklığa yol açıp açmayacağı konusunda kararsız.

Niccolo ve komisyoncular

Şüphesiz, Niccolo, enerji komisyoncularıyla çalışmaya devam etmenin tüm taraflar için değerini görmeye devam ediyor, komisyoncuların müşteri deneyimine değer kattığını ve enerji piyasasına katılımı artırmaya devam ettiğini düşünüyoruz. Tüm değerli müşterilerimize büyük bir enerji anlaşması, geniş ve değer katan bir ürün teklifi ve sürekli olarak yüksek düzeyde hizmet sunmaya devam ettiğimizden emin olmak için güvenilir brokerler, müşteriler ve Ofgem ile işbirliği yapmaya ve iletişim kurmaya devam edeceğiz.